Czy i kiedy konieczna jest zgoda małżonka na prowadzenie działalności gospodarczej w domu?

W Polsce funkcjonuje ponad 3,5 miliona jednoosobowych działalności gospodarczych i 1,5 miliona firm prowadzonych w formie spółek. Wiele z nich jako adres siedziby wybiera przestrzenie, w których na co dzień mieszkają właściciele. Czy dokonanie takiej czynności wymaga uzyskania zgody małżonka na prowadzenie działalności gospodarczej w domu? Jak wygląda procedura załatwiania wszelkich formalności z tym związanych? Zapraszamy do lektury.

Przepisy prawne — czy konieczna jest zgoda małżonka na prowadzenie działalności w domu?

Zgodnie z polskim prawem, prowadzenie działalności gospodarczej w domu może wiązać się z koniecznością uzyskania zgody małżonka. Regulacje te wynikają z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Kodeksu cywilnego.

Zasadniczo w polskim prawie wyróżniamy jeden z trzech ustrojów majątkowych małżeńskich – ustawowy, umowny lub przymusowy. W związku z tym, że najczęściej spotyka się ustrój ustawowy, to na nim skupimy swoją uwagę. Artykuł 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że wyrażenie zgody przez małżonka drugiemu małżonkowi jest niezbędne przy:

  • czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków, w tym wynagrodzenia,
  • czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal,
  • czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa, np. w drodze umowy,
  • darowiźnie z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

Tym samym zgoda na prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym nie będzie wymagana, jeśli podmiotem jest jednoosobowa działalność gospodarcza współmałżonka, a nieruchomość należy do majątku wspólnego.

Zobacz też: Czy umowę użyczenia mieszkania trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego

Kiedy wymagana jest zgoda małżonka na prowadzenie firmy w domu?

Odmiennie wygląda sytuacja w przypadku prowadzenia zadań zawodowych przez inny podmiot. Oddanie do użytkowania części lub całości nieruchomości spółce czy osobie, wymaga spełnienia dodatkowych obowiązków, w szczególności uzyskania zgody współwłaścicieli na prowadzenie działalności gospodarczej.

Dowiedz się więcej: Zgoda na prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym — kiedy jest potrzebne

Podobnie należy postąpić w sytuacji ustroju rozdzielności majątkowej. Jeśli nieruchomość podlega pod majątek osobisty współmałżonka, będzie wymagana zgoda na prowadzenie działalności gospodarczej w danym miejscu.

Procedura uzyskania zgody małżonka na prowadzenie działalności gospodarczej w domu

Procedura uzyskania zgody na prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu nie jest skomplikowana, ale wymaga wnikliwości i dokładności przedsiębiorcy. W pierwszym kroku warto przeprowadzić rozmowę między małżonkami, wyjaśniając plany dotyczące prowadzenia działalności w domu, potencjalną skalę dochodów oraz ewentualne trudności. 

Należy mieć przy tym na względzie, że partner nie musi znać wszystkich szczegółów podejmowanej czynności. Zobowiązanie nie musi obejmować dokładnej treści czynności prawnej, powinno jednak z niego wynikać, że osoba ma świadomość co do cech szczególnych i przedmiotu oraz że akceptuje dokonanie czynności przez drugiego małżonka.

Sprawdź też: Umowa użytkownika części lokalu na działalność gospodarczą członkowi rodziny

Jak powinna wyglądać zgoda na prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu? Wzór nie został określony przez prawo, ale przykładowe szkice można odnaleźć na wielu stronach internetowych. Zawierają one takie wiadomości jak:

  • Dane osobowe małżonków,
  • Informacje o rodzaju i zakresie prowadzonej działalności gospodarczej,
  • Informacje o zakresie, w jakim działalność gospodarcza będzie prowadzona w domu,
  • Oświadczenie małżonka o wyrażeniu zgody na prowadzenie działalności gospodarczej.

Brak zgody małżonka na prowadzenie firmy w domu na działalność przedsiębiorstwa

Gdy treść oświadczenia małżonka nie zezwala na prowadzenie działalności gospodarczej w domu lub zgoda w ogóle nie została wydana, cała czynność prawna jest nieskutecznie dokonana, aż do faktycznego jej potwierdzenia. To z kolei przekłada się na nieważność podjęcia całej czynności. Jeśli zatem małżonek nie chce, aby w jego nieruchomości działał przedsiębiorca, najlepiej poszukać alternatywnych metod zaspokojenia potrzeb. Tą może być usługa wirtualnego biura w Warszawie. Dzięki niej za kilkadziesiąt złotych miesięcznie znajdziemy prestiżową lokalizację, która sprawi, że przedsiębiorstwo stanie się bardziej rozpoznawalne i godne zaufania.

Udostępnij artykuł swoim znajomym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Przeczytaj także...

Co nowego w Biznes Centrum – październik 2024

Ostatnie tygodnie były w Biznes Centrum niezwykle intensywne. Zakończyliśmy proces związany z wdrażaniem nowej oferty, a także poszerzyliśmy zakres naszych usług. Wszystko to sprawiło, że

Wirtualne biuro a VAT – najważniejsze informacje

Prowadzisz własny biznes? Zatem wiesz, że mobilność i elastyczność to Twoi sprzymierzeńcy. Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje rozwiązań, które pozwolą im na skuteczne zarządzanie firmą bez