3

października 2019

Czy każda firma musi posiadać własne konto w banku?

Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jedną z pierwszych kwestii, które należy rozważyć w momencie podjęcia takiej decyzji jest założenie konta bankowego. Nie wszyscy wiedzą, że nie w każdym przypadku, założenie firmy wiąże się z koniecznością posiadania oddzielnego rachunku bankowego. Sprawdź, kiedy możliwe jest prowadzenie działalności bez zakładania firmowego konta w banku.

Brak obowiązku posiadania konta firmowego dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, którzy zatrudniają mniej niż 10 pracowników, a ich roczny obrót netto nie przekroczył 2 milionów euro. Wtedy możemy korzystać z prywatnego rachunku na potrzeby firmy. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby było to możliwe prawnie. Najważniejszą kwestią jest posiadanie prywatnego konta do rozliczeń w firmie, co oznacza, że rachunek nie może być wspólny z małżonkiem. Korzystanie z takiej opcji jest korzystniejsze niż zakładanie konta firmowego, ponieważ rachunek osobisty wiąże się z niższymi opłatami i prowizjami.

Jak założyć konto firmowe?

Jeżeli zdecydowałeś się na otworzenie rachunku przeznaczonego wyłącznie dla firmy to powinieneś przejrzeć oferty banków, aby wybrać dla siebie najbardziej korzystną propozycję. Gdy ten krok będziesz miał już za sobą skontaktuj się z wybranym bankiem i poproś o otworzenie konta. Dokumenty, jakie będą Ci potrzebne to wydruk z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, dowód osobisty oraz wzory podpisów osób dysponujących kontem. Jeżeli interesuje Cię konto dla spółki prawa handlowego to przygotuj również akt zawiązania spółki oraz zaświadczenie o nadaniu numeru REGON, a także aktualny odpis KRS.

Jak zgłosić konto firmowe?

Po założeniu konta firmowego należy sprawdzić, czy musisz je zarejestrować. Jeśli Twoja firma znajduje się w CEIDG to nie wymaga się od Ciebie składania informacji o rachunkach bankowych do ZUS-u i do urzędu skarbowego. Jedyne, co powinieneś zrobić to wpisać swoje konto do formularza rejestracyjnego bądź zmianowego w CEIDG. Natomiast jeżeli Twoja firma to spółka rejestrowana w KRS – powinieneś złożyć informację o swoim numerze konta do urzędu skarbowego na odpowiednim formularzu.

O nas

BiznesCentrum to miejsce w którym chcemy dostarczać pełne spektrum rozwiązań dla małych i średnich firm. Od rejestracji, aż po zaawansowane działania marketingowe.


Kontakt

al. Jana Pawła II 43A/37B
01-001 Warszawa
Pasaż Muranów, poziom-1

22 299 09 06

biuro@biznescentrum.com


Korzystamy z plików cookies. Nasza Polityka Prywatności.