3

października 2019

Czy można zarejestrować firmę w wynajmowanym mieszkaniu?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nasuwa wiele pytań, zwłaszcza osobom, które mają styczność z tym tematem po raz pierwszy. Podstawową kwestią jest rejestracja firmy. Wiele ludzi korzysta z wynajmowanych mieszkań lub lokali i zastanawia się, czy tam również może zarejestrować prowadzoną przez siebie działalność bez żadnych skutków prawnych. Takie rozwiązanie z pewnością okazuje się wygodne, ale czy na pewno możliwe?

Od czego rozpocząć rejestrację firmy?

Aby zarejestrować działalność gospodarczą należy złożyć formularz w CEIDG, gdzie podaje się podstawowe informacje na temat firmy, m.in. adres siedziby. Organ ewidencyjny nie sprawdza jednak podanych danych i nie ingeruje w stosunki cywilnoprawne, dlatego możliwe jest wskazanie miejsca zarejestrowania firmy, którego nie jesteśmy właścicielami. To na nas spoczywa obowiązek dopilnowania, aby składane informacje były prawdziwe, ponieważ mimo że organ nie zajmuje się sprawdzaniem tych danych to w razie wykrycia błędów może wykreślić firmę z ewidencji podmiotów zajmujących się prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czy można zarejestrować firmę w wynajmowanym mieszkaniu?

Jak się okazuje – jesteśmy w stanie podać miejsce zarejestrowania firmy, które nie jest naszą własnością, ponieważ organ ewidencyjny nie zajmuje się badaniem tego. Powinniśmy jednak posiadać tytuł prawny pozwalający nam na korzystanie z tego mieszkania, gdyż może się tym zająć urząd skarbowy podczas rejestracji danych służących celom VAT. Takie potwierdzenie tytułu prawnego dopuszczalne jest w formie każdej umowy, np. umowy najmu czy umowy użyczenia. Można więc zarejestrować firmę w wynajmowanym mieszkaniu, jednak nie wolno tego faktu ukrywać i podawać się za właściciela lokalu, kiedy nim nie jesteśmy.

Przeczytaj także

O nas

BiznesCentrum to miejsce w którym chcemy dostarczać pełne spektrum rozwiązań dla małych i średnich firm. Od rejestracji, aż po zaawansowane działania marketingowe.


Kontakt

al. Jana Pawła II 43A/37B
01-001 Warszawa
Pasaż Muranów, poziom-1

22 299 09 06

biuro@biznescentrum.com


Korzystamy z plików cookies. Nasza Polityka Prywatności.