Firma w domu a prąd — taryfy i koszty

W dobie postępującej digitalizacji i pracy zdalnej, prowadzenie firmy w domu jest popularnym rozwiązaniem. Wiąże się ono z wieloma korzyściami, ale także pewnymi kosztami. Często największym jest zużycie energii elektrycznej. W tym artykule omówimy między innymi specyfikę wydatków na prąd dla przedsiębiorców prowadzących działalność w domu, dostępne taryfy oraz technologie oszczędzania energii.

Różnice w kosztach prądu dla firm prowadzonych w domu

Zastanawiasz się, czy prąd na firmę jest droższy? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznacznie twierdząca. Główna różnica wiąże się z wyższymi opłatami stałymi, z uwagi na zadeklarowaną moc umowną. Nie bez znaczenia będą też cechy taryf. Dla mikro, małych i średnich firm najczęściej stosuje się taryfy z grupy C, a dla gospodarstw domowych – z grupy G. Te pierwsze podlegają prawom rynkowym, te drugie są chronione przez Urząd Regulacji Energetyki. Odmienność można dostrzec w wielu miejscach rachunku otrzymywanego od zakładu energetycznego. Zazwyczaj dotyczy tak ceny za pobraną energię czynną, jak i stawki opłaty abonamentowej, opłaty mocowej czy opłaty przejściowej. Ostatecznie różnica niejednokrotnie przekracza nawet 100% wartości.

Zobacz również: Siedziba firmy w domu a koszty. Wszystko, co musisz wiedzieć

Wpływ na koszt prądu na firmę w mieszkaniu ma także wyższe zużycie na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowe urządzenia, takie jak komputery, drukarki, router pod internet, oświetlenie biurowe czy sprzęt produkcyjny, wymagają wielogodzinnego zasilenia, co nie pozostaje bez echa dla rachunków za energię elektryczną.

Taryfy prądowe dla firm i przedsiębiorstw a firma prowadzona z domu

W Polsce przewidziano różne taryfy prądu dla firm. W przypadku działalności gospodarczych prowadzonych w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu zazwyczaj mówimy o zasilaniu sieci z niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW, czyli planie C. Do wyboru jest kilka opcji:

  • taryfa C11 – najczęstszy wybór. To taryfa jednostrefowa, która posiada stałą stawką za cenę energii elektrycznej w ciągu całej doby,
  • taryfa C12 – jest to rozwiązanie dwustrefowe. W tym wypadku relacja: działalność w domu a koszty energii zależy nie tylko od godziny, ale także od dnia. Dużym zainteresowaniem cieszą się warianty: C12a, C12b, C12r, C12w,
  • C13 – bardziej skomplikowana jest taryfa trójstrefowa, w której stawki uzależnione są od poboru w określonych przedziałach czasowych: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby.

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

Zmiany taryfy i związane z nią koszty

Uruchomienie działalności gospodarczej w domu zazwyczaj wymaga zmian w kontekście zadeklarowanej mocy umownej. Zwiększenie swojego limitu wiąże się z naliczeniem dodatkowych opłat. Również przekroczenie mocy umownej powoduje naliczenie nieco większych kar finansowych. Korygując swoją umowę, należy pamiętać także, że dostawca będzie wymagał zapłaty za wydanie warunków przyłączenia oraz zasilania. Potencjalne koszty mogą pojawić się także w momencie zakładania dodatkowego licznika lub podlicznika. Jednorazowe koszty takiej zmiany mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Czy można pozostać na taryfie G przy firmie prowadzonej w domu?

W praktyce wszyscy sprzedawcy prądu w Polsce konstruując swoje umowy dla klientów, jasno wskazują, na jakie cele ma iść pobierana energią. Jeśli zatem odbiorca zobowiązuje się stosować go na cele gospodarstwa domowego, a po pewnym czasie zasila nim laptop, sprzęt biurowy, maszyny stomatologiczne, urządzenia kosmetyczne czy inne sprzęty związane z prowadzoną działalnością, korzysta z niego w sposób nielegalny. Gdy zakład energetyczny dowie się o stanie faktycznym, nakaże zmianę umowy oraz naliczy kary umowne, które mogą być bardzo dotkliwe. Niezależnie zatem od proporcji przychodów i kosztów, własnej interpretacji czy układu pomieszczeń, taryfę zawsze trzeba skorygować. Jest to jeden z istotniejszych argumentów za zainteresowaniem się usługą wirtualnego biura w Warszawie.

Dowiedz się więcej: Zgoda na prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym — kiedy jest potrzebne

Technologie związane z oszczędzaniem energii w firmie prowadzonej w domu

Prąd dla małej firmy jest droższy, niż energia dla gospodarstw domowych, to już wiemy. Wymusza to na osobach decydujących się na taki model pracy szukanie innych rozwiązań, które pozwalają zmniejszać swoje zapotrzebowanie. Mowa, chociażby o:

  • Oświetleniu LED – żarówki tego typu zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne produkty halogenowe, a ich żywotność jest przy tym dłuższa.
  • Energooszczędnym sprzęcie – warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną kupowanej drukarki, monitora czy innych urządzeń. Im wyższa klasa, tym relacja: działalność gospodarcza w domu a prąd przybierze korzystniejszą formę.
  • Listwy zasilające – urządzenia z wyłącznikiem czasowym automatycznie odcinają dopływ strumienia prądu do sprzętów, które nie są w danym momencie w całości używane. Zapobiega to marnowaniu energii przez urządzenia pozostawione w trybie czuwania.
  • Instalacjach fotowoltaicznych – produkcja energii z darmowego i niewyczerpalnego źródła znacząco ogranicza wydatki przedsiębiorcy.
  • Pompach ciepła – wykorzystują energię z otoczenia do ogrzewania i chłodzenia domu. Są one znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne kotły i klimatyzatory, szczególnie w połączeniu z modułami PV. To idealny pomysł na tańsze ogrzewanie mieszkania.
  • Magazynach energii – pozwalają na przechowywanie nadwyżek wyprodukowanej energii z paneli słonecznych lub innych źródeł. Dzięki temu można korzystać z niej w okresach, gdy produkcja jest niska, na przykład w nocy czy podczas pochmurnych dni. To rozwiązanie zdecydowanie zwiększa poziom autokonsumpcji.
  • Inteligentne systemy zarządzania energią – służą zautomatyzowaniu procesu sterowania urządzeniami i magazynem energii.

Jak zoptymalizować zużycie prądu w firmie domowej

Pierwszym krokiem do optymalizacji relacji: działalność w domu a koszty energii, jest stosowanie nowoczesnych technologii redukujących zużycie. Obok wymienionych wcześniej rozwiązań należy także świadomie podchodzić do kwestii użytkowania urządzeń elektrycznych. Specjalistyczne sprzęty pomiarowe lub aplikacje ułatwią monitoring zużycia. 

Odpowiednie ustawienie mebli w biurze może pozwolić lepiej wykorzystywać naturalne światło. Uszczelnienie drzwi i okien zapewnia utrzymanie ciepła w domu zimą i chłodu latem, co zmniejszy zużycie energii do ogrzewania i chłodzenia. W każdym wypadku warto też rozważyć przeprowadzenie audytu energetycznego, który wskaże ewentualne mostki termiczne czy propozycje poprawy efektywności energetycznej budynku.

Zarządzanie kosztami prądu w firmie w domu — strategie i praktyki

Zastanawiasz się jak zredukować koszty prowadzenia działalności gospodarczej? Wpisujesz w wyszukiwarkę: firma w domu a prąd, firma w mieszkaniu a prąd, działalność w domu a koszty energii i nie znajdujesz zadowalających recept? Musisz wiedzieć, że w podobnej sytuacji jest wiele innych osób w Polsce. Jeśli z różnych powodów nie masz możliwości montażu odnawialnych źródeł energii, regularnie wykonujesz przeglądy i konserwacje urządzeń, a Twoja taryfa idealnie pasuje do charakterystyki przedsiębiorstwa, zmniejszenie rachunków za prąd może być bardzo trudne. Ciekawą strategią jest wykupienie wirtualnego adresu firmy. Na przykład cena wirtualnego biura w Warszawie jest niewspółmiernie niska, w stosunku do wynajmu fizycznej przestrzeni. Pozwala także świadczyć swoje usługi z dowolnego miejsca na świecie w oparciu o taryfy prądu przeznaczone dla gospodarstw domowych. Nie musimy się także martwić o podatek od nieruchomości, usługi sprzątające czy system monitoringu. Za raptem kilkadziesiąt złotych miesięcznie uzyskujemy profesjonalną obsługę biurową, adres do rejestracji i lokalizację, którą klienci ocenią jako prestiżową. Może się to przełożyć na pozyskanie nowych odbiorców.

Udostępnij artykuł swoim znajomym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Przeczytaj także...

Co nowego w Biznes Centrum – październik 2024

Ostatnie tygodnie były w Biznes Centrum niezwykle intensywne. Zakończyliśmy proces związany z wdrażaniem nowej oferty, a także poszerzyliśmy zakres naszych usług. Wszystko to sprawiło, że

Wirtualne biuro a VAT – najważniejsze informacje

Prowadzisz własny biznes? Zatem wiesz, że mobilność i elastyczność to Twoi sprzymierzeńcy. Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje rozwiązań, które pozwolą im na skuteczne zarządzanie firmą bez