Czy można zarejestrować firmę w mieszkaniu komunalnym?

Firma prowadzona w lokalu mieszkalnym to powszechna praktyka. Głównie jednak decydują się na nią właściciele bądź najemcy mieszkań własnościowych. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku mieszkań komunalnych. To nieruchomość będąca własnością gminy, udostępniana za opłatą mieszkańcom, których nie stać na zakup bądź wynajem na rynku prywatnym. Aby otrzymać możliwość wprowadzenia się do takiego lokalu, należy spełnić szereg warunków ustalanych przez organy gminne, podpisać umowę z gminą, uiszczać regularnie czynsz oraz przestrzegać zasad dotyczących przeznaczenia wynajmowanych pomieszczeń.

Firma w mieszkaniu komunalnym – czy jest to legalne?

Czy w mieszkaniu komunalnym można zarejestrować działalność gospodarczą? Tak. Tak jak w przypadku lokali własnościowych mieszkania komunalne mogą zostać wyznaczone jako miejsce pracy w ramach firmy. Należy jednak wziąć pod uwagę pewne ograniczenia. Choć działalność gospodarcza w mieszkaniu komunalnym nie jest prawnie zabroniona, konieczne może okazać się zgłoszenie zamiaru założenia firmy do wójta gminy i złożenie prośby o jego zgodę. Każda tego typu aktywność musi zostać zgłoszona do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W ten sposób gmina, do której należy nieruchomość, może pozyskać informację o firmie prowadzonej w mieszkaniu komunalnym.

Dowiedz się więcej: Czy siedziba firmy może być w domu

Co warto wiedzieć o założeniu firmy w mieszkaniu komunalnym?

Firmy w mieszkaniach komunalnych są objęte podobnymi przepisami prawa jak te funkcjonujące w mieszkaniach własnościowych. Wydatki poniesione w ramach działalności można odliczyć od kosztów uzyskania przychodu. Różnica dotyczy aktywności biznesowej wymagającej modyfikacji nieruchomości. Dotyczy to działalności, która zmienia sposób użytkowania lokalu (np. salon dentystyczny lub warsztat samochodowy) bądź narusza zasady bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, sanitarnego, higienicznego czy stanowi zagrożenie dla środowiska. 

Zobacz też: Firma w wynajmowanym mieszkaniu – czy to dobry pomysł

Przedsiębiorca w nieruchomości prywatnej może sam zadecydować o zamontowaniu odpowiedniego zabezpieczenia. W przypadku najemców lokali komunalnych koniecznym jest uzyskanie zgody wójta gminy. Jeśli użytkownik mieszkania komunalnego będzie prowadził działalność zmieniającą sposób użytkowania całości lokalu lub nawet jednego z pomieszczeń bez pozwolenia, gmina może wypowiedzieć mu umowę lub znacząco podnieść czynsz, nawet o kilka tysięcy złotych. Może się okazać, że koszt alternatywnego rozwiązania, na przykład cena biura wirtualnego w Warszawie, będzie o wiele niższa.

Zapoznaj się również: Zgoda na prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym — kiedy jest potrzebne

Wirtualne biuro jako alternatywa do założenia firmy w mieszkaniu komunalnym

Osoby, które nie chcą zakładać działalności w lokalu należącym do gminy ze względu na obwarowania prawne, mogą skorzystać z usług biura wirtualnego. Niewątpliwe zalety takiego rozwiązania to wygoda i mniej formalności. Co prawda nie można wówczas skorzystać z możliwości odliczenia wydatków na mieszkanie jako kosztów uzyskania przychodu, ale nie trzeba nigdzie zgłaszać faktu prowadzenia działalności ani prosić nikogo o zgodę. 

Dodatkowo, korzystając na przykład z oferty biur wirtualnych w Warszawie, można uzyskać atrakcyjny wizerunkowo adres. O ile działalność nie wymaga istotnych zmian w sposobie użytkowania lokalu, firma zarejestrowana w taki sposób może być w praktyce prowadzona z mieszkania komunalnego. Istotne jest jedynie, aby siedziba osoby prawnej zarejestrowana była poza mieszkaniem, pod adresem udostępnionym przez biuro wirtualne.

Udostępnij artykuł swoim znajomym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Przeczytaj także...

Co nowego w Biznes Centrum – październik 2024

Ostatnie tygodnie były w Biznes Centrum niezwykle intensywne. Zakończyliśmy proces związany z wdrażaniem nowej oferty, a także poszerzyliśmy zakres naszych usług. Wszystko to sprawiło, że

Wirtualne biuro a VAT – najważniejsze informacje

Prowadzisz własny biznes? Zatem wiesz, że mobilność i elastyczność to Twoi sprzymierzeńcy. Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje rozwiązań, które pozwolą im na skuteczne zarządzanie firmą bez