fbpx

Firma w mieszkaniu komunalnym

Osoby, które z różnych względów nie posiadają własnego mieszkania mogą skorzystać z propozycji, jaką oferuje gmina. Jedną ze specyficznych form pomocy społecznej jest mieszkanie komunalne, które uznawane jest za własność gminną. Aby je otrzymać należy spełniać określone kryteria. Niestety przy tej okazji często dochodzi do nadużyć, gdyż o pomoc ubiegają się osoby niewymagające pilnego użyczenia im lokalu.

Zazwyczaj mieszkania komunalne charakteryzują się niskim standardem, ale posiadają za to bardzo niski czynsz. Z tego powodu są idealną propozycją dla osób potrzebujących. Gminy często mają problem z przyznawaniem tych lokali, ponieważ nie potrafią odpowiednio weryfikować składanych wniosków i zapobiegać nadużyciom. Do nielegalnych działań związanych z wynajmowaniem mieszkania komunalnego zalicza się także podnajmowanie tych lokali innym osobom.

Czy w mieszkaniu komunalnym można założyć firmę?

Wiele osób korzystających z prawa przyznania mieszkań komunalnych zaczyna zastanawiać się nad swoimi prawami w momencie zdecydowania się na założenie własnej działalności gospodarczej. Postanowienie o otworzeniu firmy wiąże się z wieloma aspektami, na temat których warto zasięgnąć informacji wcześniej, aby później nie mieć problemów. Przepisy prawa nie zabraniają zakładania działalności gospodarczej w mieszkaniu komunalnym i nie nakładają na taką osobę żadnych wymagań, ale dobrze wiedzieć, że w takiej sytuacji najlepiej jest się skontaktować z wójtem, aby wystąpić o zgodę do niego.

Niezależnie od tego, jaki charakter ma mieć zakładana przez nas działalność gospodarcza musimy uzyskać wpis do ewidencji prowadzonej przez właściwego wójta. Zależnie od miejsca naszego zamieszkania może to być także burmistrz lub prezydent miasta. W składanym wniosku należy wskazać adres siedziby firmy, ale nie musimy przedstawiać prawa do dysponowania lokalem. Mimo to dobrze jest zgłosić taką chęć w starostwie, ponieważ urząd może później sprawdzić naszą działalność. Tym samym będzie chciał ustalić, czy prowadzona przez nas firma nie spowoduje konieczności wprowadzenia zmian w sposobie użytkowania mieszkania.

Osobom, które nie mogą lub nie chcą zarejestrować swojej firmy w mieszkaniu komunalnym bądź w innej zamieszkiwaniej przez siebie nieruchomości pozostaje poszukiwanie alternatywnego rozwiązania. Popularną opcją jest wirtualne biuro Warszawa, które udostępnia adres rejestracyjny i korespondencyjny dla różnego typu firm – jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek z ograniczoną odpowiedzialną czy spółek akcyjnych.

Udostępnij artykuł swoim znajomym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Przeczytaj także...