Jak określić właściwy urząd skarbowy dla VAT i PIT?

Jak znaleźć właściwy urząd skarbowy do odprowadzania podatku VAT i PIT? Urzędowy język bywa skomplikowany, więc warto rozwiać pewne wątpliwości. Wcale nie musisz uiszczać płatności w różnych instytucjach. Większość przedsiębiorców wszystkie formalności może załatwić w jednym miejscu.

Po wyprowadzce z domu rodzinnego i rozpoczęciu pierwszej pracy wiele osób zapomina o konieczności zmiany urzędu skarbowego do rozliczeń podatku PIT. Przez lata rozliczają się w niewłaściwym mieście, jednak najczęściej nikt — zarówno urzędnicy, jak i podatnik — tego nie zauważa. Chwila zastanowienia nadchodzi w momencie zakładania firmy. „Pod jaki urząd skarbowy podlegam” pyta siebie wielu przyszłych przedsiębiorców. Odpowiedź jest prostsza niż myślisz!

Podstawowe kryteria wyboru urzędu skarbowego

Trudno mówić o wybieraniu US, ponieważ jest on przypisany do każdego podatnika automatycznie w zależności od adresu zamieszkania. Jak sprawdzić właściwy urząd skarbowy w dużym mieście? Możesz uważać, że dobrze wiesz, w jakiej dzielnicy mieszkasz, ale niektóre okręgi mają dwa urzędy lub przypisują mieszkańców z pogranicznych ulic do organu z gminy obok. Dlatego, zanim przystąpisz do wypełniania zeznania podatkowego, lepiej sprawdź, do którego oddziału fiskusa należy go zaadresować!

Zobacz też: Wirtualne biuro a urząd skarbowy – na co należy zwrócić uwagę

Podczas pracy na etat niewiele osób przejmuje się faktem, z którego organu dostają zwrot podatku. Od kiedy pojawiła się możliwość zdalnego wysyłania deklaracji rocznej, większość podatników tylko rzuca okiem na rubryki w formularzu. Tymczasem warto zadać sobie trud zmiany danych, jeśli widnieje tam nadal adres zameldowania. Dzięki temu wpływy z Twoich podatków będą zasilały budżet miejscowości, w której żyjesz na co dzień.

Procedura wyboru urzędu skarbowego dla VAT

Jaki urząd skarbowy jest właściwy do rozliczenia podatku VAT? Jako przedsiębiorca będący osobą fizyczną składasz deklarację w organie odpowiadającym Twojemu miejscu zamieszkania, nawet jeśli różni się on od adresu wykonywania działalności.

Jedynie spółki są zobowiązane do składania rozliczeń na podstawie adresu wskazanego jako główna siedziba firmy. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania czy przeniesienia biura należy złożyć formularz VAT-R do nowego urzędu w przeciągu 7 dni.

Zobacz również: Wirtualne biuro a VAT – najważniejsze informacje

Jak ustalić właściwość urzędu skarbowego dla przedsiębiorcy, który nie ma stałej siedziby w Polsce? Coraz więcej firm zakładanych jest za granicą lub nie posiada stałego miejsca działalności. Ich właściciele są zobowiązani do złożenia deklaracji VAT-R i zapłaty podatku w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście.

Podmioty osiągające przychody w wysokości minimum 3 mln euro wysyłają zeznanie do specjalnych urzędów właściwych dla danego województwa. Jeśli dochody przekraczają 50 mln euro, podatnicy rozliczają VAT wyłącznie w I Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie.

Procedura wyboru urzędu skarbowego dla PIT

Jak sprawdzić swój urząd skarbowy, do którego należy kierować zeznania PIT? Procedura przebiega tak samo, jak w przypadku VAT. Najważniejsze, aby wpisać we wniosku CEIDG-1 adres zamieszkania — nie zameldowania! Siedziba prowadzenia firmy ma znaczenie jedynie w przypadku wspólników tworzących spółkę.

Co ciekawe, adres wykonywania działalności nie ma aż takiego znaczenia, jak adres do doręczeń. Zeznania podatkowe niezmiennie składasz w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania, jednak korespondencję związaną z firmą możesz otrzymywać, gdzie zechcesz. 

Dowiedz się więcej: Siedziba firmy w domu a koszty. Wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli wolisz nie ujawniać swojego prywatnego adresu, dobrym pomysłem będzie wirtualne biuro w Warszawie. Twoja poczta zostanie posortowana i przekazana do Ciebie, a postronne osoby w danych firmy zobaczą adres w centrum stolicy, co dodatkowo korzystnie wpłynie na renomę przedsiębiorstwa.

Konsekwencje wyboru niewłaściwego urzędu skarbowego

Dobrze wiedzieć, jak sprawdzić, który urząd skarbowy jest właściwy dla Twojej działalności. Będziesz mieć pewność, że wszystkie dokumenty docierają w terminie, za który przekroczenie łatwo ponieść kary. Dlatego należy pamiętać o zmianie adresu w formularzu CEIDG-1 lub VAT-R w przeciągu 7 dni od przeprowadzki.
Jednak w rzeczywistości pytanie „do którego urzędu skarbowego należę” nie powinno spędzać Ci snu z powiek. Jeśli złożysz rozliczenie czy odprowadzisz podatek do niewłaściwego urzędu, organ jest zobowiązany do przekazania go odpowiedniemu oddziałowi.

Termin przyjęcia dokumentów pozostaje zachowany, chociaż możesz czekać nieco dłużej np. na zwrot podatku. Mimo wszystko każdy właściciel firmy powinien mieć porządek w formalnościach, dlatego warto wpisywać prawidłowe adresy w każdym formularzu.

Udostępnij artykuł swoim znajomym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Przeczytaj także...

Co nowego w Biznes Centrum – październik 2024

Ostatnie tygodnie były w Biznes Centrum niezwykle intensywne. Zakończyliśmy proces związany z wdrażaniem nowej oferty, a także poszerzyliśmy zakres naszych usług. Wszystko to sprawiło, że

Wirtualne biuro a VAT – najważniejsze informacje

Prowadzisz własny biznes? Zatem wiesz, że mobilność i elastyczność to Twoi sprzymierzeńcy. Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje rozwiązań, które pozwolą im na skuteczne zarządzanie firmą bez