Jak założyć firmę e-commerce?

Rozwój e-commerce w Polsce trwa od kilku lat. Przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają ten rodzaj prowadzenia biznesu, korzystając z wygody, jaką daje internet oraz sklep online. Przeczytaj o tym, co to właściwie jest, jakie są zalety e-commerce, co musi wiedzieć przedsiębiorca o branży e-commerce i jak założyć firmę internetową w Polsce?

Około 30 milionów osób w naszym kraju korzysta na co dzień z internetu, a prawie 80 proc. dokonało choć raz zakupu drogą online. Biznes e-commerce w Polsce stale rośnie, przyciągając coraz większą liczbę klientów i, co za tym idzie, firm oferujących swoje towary, produkty i usługi za pośrednictwem platform do sprzedaży w internecie. Rynek, co również naturalne, odpowiada na ten trend, dostarczając nowe rozwiązania dla przedsiębiorców. W segment handlu online weszły też między innymi media społecznościowe, w tym Facebook.

Analiza rynku e-commerce i wybór segmentu

Jak założyć firmę online? Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, wchodząc do świata sprzedaży internetowej, jest decyzja na temat tego, co dokładnie chcesz sprzedawać. Biznes e-commerce jest dziś rozwinięty do tego stopnia, że pozwala na sprzedaż praktycznie wszystkiego (tak długo, jak jest to legalne oczywiście). Produkty istniejące fizycznie, produkty cyfrowe, kursy, szkolenia. Od naszyjników, przez części samochodowe, e-booki, po nieruchomości. To tylko niektóre przykłady asortymentu oferowanego przez firmy działające w segmencie e-commerce.

Zobacz również:

Swoją przygodę z handlem online warto rozpocząć od analizy rynku. Pozwoli to przede wszystkim na dostosowanie oferty swojego sklepu do panujących obecnie trendów. Czego szukają i potrzebują klienci? Co najchętniej kupują? Jakich produktów ewentualnie brakuje na rynku? W odpowiedzi na te pytania mogą pomóc takie narzędzia jak Google Trends, TradeWatch, Brand24 czy SimilarWeb. Przyda się także nasza własna analiza, obserwacja oraz doświadczenie.

Fundamentalnym i niezwykle pomocnym, choć zaskakująco często pomijanym aspektem, jest segmentacja rynku. Po pierwsze pomaga to w skutecznym wyborze niszy, sektora, obszaru działania. Po drugie dostarcza ważnych informacji na temat klientów, ich potrzeb i problemów, dzieląc ich na wyselekcjonowane grupy i zwiększając szansę na dotarcie do osób faktycznie zainteresowanych naszą ofertą oraz budowanie zaufania.

Wybór odpowiedniej platformy e-commerce

Po dokładnym przeanalizowaniu rynku, wyjaśnieniu, jaki klient nas interesuje i sprawdzeniu tego, jak działa nasza potencjalna konkurencja, przedsiębiorcę czeka odpowiedź na pytanie: jak zacząć e-commerce od strony technicznej. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie domeny, czyli adresu www twojego sklepu. Następnie należy wybrać oprogramowanie, dzięki któremu będzie funkcjonował twój sklep.

W sieci znajdziemy obecnie mnóstwo platform dedykowanych biznesom online. Jeśli jesteś na początku swojej drogi internetowego przedsiębiorcy, skorzystaj z takich, które będą przede wszystkim łatwe w obsłudze. Osoby bardziej zaawansowane i doświadczone powinny kierować się z kolei tym, jakie możliwości sprzedaży, analizy ruchu na stronie czy kontaktu z klientem daje dana platforma.

Zapoznaj się z tym: Jak przebiega założenie firmy przez cudzoziemca

Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się także nad tym, ile trwa założenie firmy przez internet. Obecnie czas potrzebny na złożenie wniosku i uzyskanie zgody na prowadzenie firmy to około 5 do 7 dni roboczych.

Kwestie prawne związane z prowadzeniem firmy e-commerce

Przepisy polskiego prawa nie narzucają konkretnej formy prawnej, jaką powinna mieć firma prowadząca handel czy usługi e-commerce. Co to oznacza w praktyce? Że firmy e-commerce w Polsce mogą mieć zarówno postać jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółki. 

Zobacz również: Przebieg procesu zakładania i rejestracji firmy — co warto wiedzieć

Jedynym wyjątkiem jest spółka partnerska, albowiem zawiązać ją mogą tylko osoby należące do tak zwanych wolnych zawodów: lekarze, prawnicy, tłumacze, brokerzy czy księgowi. 

Niezbędnym dokumentem w przypadku sklepu online jest regulamin, dotyczący zasad świadczenia usług drogą elektroniczną. Regulamin sklepu internetowego powinien wyjaśniać potencjalnym klientom w zrozumiały sposób:

  • jakie rodzaje i jaki zakres działalności świadczy sklep,
  • jakie są warunki świadczenia usług, w jaki tym tryb reklamacji uznaje właściciel sklepu,
  • co konkretnie jest przedmiotem umowy zawieranej przez klienta w czasie dokonywania zakupów,
  • w jaki sposób przedstawiciel sklepu kontaktuje się z klientami,
  • w jaki sposób zbierane są i przetwarzane dane użytkowników sklepu (nie tylko kupujących, ale wszystkich odwiedzających stronę).

Pełna lista punktów, które muszą znaleźć się w regulaminie sklepu online, dostępna jest na stronie biznes.gov.pl. Dokument musi być udostępniony każdemu potencjalnemu konsumentowi bez dodatkowych opłat, formalności, przed dokonaniem zamówienia czy zakupem produktu. Dodatkowo klient powinien mieć możliwość pobrania, utrwalania (zapisania) i ponownego odtwarzania regulaminu.

Dopuszczalne formy prowadzenia sklepu internetowego

Handel online można prowadzić jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka komandytowa, komandytowo-akcyjna, akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością. Prawo nie reguluje tego, jaką formę powinien przyjąć sklep online. 

Regulacje i ograniczenia dotyczą za to rodzaju produktów sprzedawanych drogą internetową. Należą do nich z całą pewnością leki, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe. Pełna lista rzeczy objętych obostrzeniami dostępna jest na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. 

Jak każda firma, sklep internetowy, musi posiadać swoją siedzibę. W przypadku małych biznesów często jest nią po prostu dom właściciela. Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest zarejestrowanie firmy w wirtualnym biurze. 

Chociaż handel online ma to do siebie, że bezpośredni kontakt z klientem nie jest wymagany, a dystrybucja odbywa się cyfrowo lub korespondencyjnie, kupujący może brać pod uwagę, czy sklep ma swoją siedzibę w mało znanym miejscu, czy dużym mieście. Wirtualne biuro w Warszawie lub innym dużym mieście umożliwia zyskanie prestiżowego adresu przy jednoczesnym zachowaniu anonimowości, bez konieczności podawania adresu swojego zamieszkania.

Wybór najlepszej formy opodatkowania sklepu internetowego

Przedsiębiorca ma do wyboru jeden z trzech sposobów opodatkowania: opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej, opodatkowanie liniowe oraz opodatkowanie uproszczone w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Opodatkowanie według skali podatkowej zalecane jest szczególnie małym biznesom, generującym relatywnie niewielki dochód i mającym możliwość odliczenia kosztów na podstawie ulg podatkowych (np. rozliczenie wspólnie z małżonkiem). W tym wariancie obowiązują dwa progi podatkowe: 12 proc. i 32 proc. Drugi próg osiąga się obecnie, przekraczając kwotę dochodu 120 tys. złotych w ciągu roku.

Opodatkowanie liniowe zakłada stałą stawkę podatkową 19 proc., bez względu na wysokość dochodu. Jest to rozwiązanie korzystniejsze dla firm osiągających większe obroty. Przedsiębiorca decydujący się na podatek liniowy musi prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. Nie skorzysta także ze wszystkich ulg podatkowych.

Skorzystanie z ryczałtu ewidencjonowanego jest prostsze, bo wymaga jedynie prowadzenia rejestru przychodów. Stawka podatku dla sklepów internetowych rozliczających się ryczałtem wynosi obecnie 3 proc. Ten wybór jest korzystny dla osób prowadzących swój biznes samodzielnie, nieponoszących wysokich kosztów i niezatrudniających żadnych pracowników.

E-commerce z VAT czy bez VAT?

Zasady, które weszły w życie 1 lipca 2021 roku, zobowiązują firmy świadczące usługi e-commerce do płacenia podatku VAT w przypadku handlu zagranicznego. Płatnikiem VAT zostaje też każdy właściciel sklepu internetowego, którego wartość sprzedaży przekracza 200 tys. złotych rocznie.

Sprawdź też: Wirtualne biuro a VAT – najważniejsze informacje

Jeśli wartość sprzedaży twojego sklepu jest niższa, możesz skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z płacenia VAT. Z tej możliwości wykluczone są towary kosmetyczne, toaletowe, elektronika, komputery, urządzenia gospodarstwa domowego, samochody i motocykle oraz części do nich.

To, czy opłaca się zostać vatowcem, czy nie, zależy głównie od profilu działalności. Niekwestionowaną zaletą jest obniżenie podatku VAT należnego od podatku naliczonego. Duże firmy, które sprzedają swoje produkty z podatkiem VAT niższym niż ten, który należy zapłacić za produkty zakupione, zyskują na takim rozwiązaniu.

Mniejsi przedsiębiorcy powinni jednak rozważyć, czy jest to dla nich opłacalne. Bycie vatowcem wiąże się z koniecznością doliczania do cen podatku od sprzedaży czy też prowadzenia szczegółowej ewidencji i rejestru rozliczeń, co bywa czasochłonne i nierzadko wymaga dodatkowych nakładów finansowych.

Strategie marketingowe dla firm e-commerce

Marketing stanowi nieodłączną część działalności w branży e-commerce. Bez niego najzwyczajniej nie pozyskamy klientów. Jedną z najpowszechniejszych i najważniejszych strategii jest pozycjonowanie strony naszego sklepu w wynikach wyszukiwarek.

Taki rodzaj marketingu nosi nazwę SEM (Search Engine Marketing) i polega na działaniach określanych jako SEO (Search Engine Optimization) lub po prostu optymalizacja pod wyszukiwarki. Głównym celem jest to, aby użytkownik wpisujący zapytanie, w wynikach natrafił na naszą stronę.

Im wyżej w wynikach znajdzie się witryna, tym większa szansa na to, że potencjalny klient trafi właśnie do Ciebie. W praktyki SEO wpisują się takie działania jak tworzenie blogów eksperckich, artykułów poradnikowych czy kampanie reklamowe w wyszukiwarkach.

Innym ważnym kanałem pozyskiwania klientów są media społecznościowe. Właściwa segmentacja rynku pozwala dowiedzieć się, na jakich portalach przebywają nasi potencjalni klienci. W tym przypadku również możemy zastosować działania płatne oraz organiczne, czyli bezpłatne — jak budowanie społeczności poprzez dostarczanie odbiorcom wiedzy eksperckiej.

Sklep internetowy a kasa fiskalna

Większość firm prowadzących handel online jest zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej wedle rozporządzenia z listopada 2023 roku. Warunkiem koniecznym jest dostawa poprzez wysyłkę i przyjmowanie płatności online.

Są jednak takie grupy produktów, których sprzedaż jest objęta obowiązkiem posiadania kasy, bez względu na to, czy sprzedawane są za pośrednictwem internetu, czy nie. Będzie to dotyczyć dostawy bądź sprzedaży:

  • gazu płynnego;
  • paliw silnikowych i domieszek;
  • silników spalinowych oraz ich części;
  • części do pojazdów silnikowych (oprócz motocykli);
  • metali szlachetnych i wszystkich wyrobów z tychże;
  • napojów alkoholowych;
  • perfum;
  • urządzeń telewizyjnych, radiowych, telekomunikacyjnych i fotograficznych (z pewnymi wyjątkami);
  • przyczep, kontenerów, naczep, nadwozi wraz z ich elementami;
  • nośników danych.

Logistyka i obsługa klienta w firmie e-commerce

Jednym z największych wyzwań w branży e-commerce jest logistyka oraz obsługa klienta. W ich skład wchodzi przyjmowanie dostaw od producentów, przyjmowanie zamówień, pakowanie, wysyłka, dostarczenie towaru do klienta (czyli cała droga, jaką przebywa towar), odpowiadanie na zapytania potencjalnych klientów, organizacja procesu odstąpienia od umowy, udzielania usług w ramach gwarancji, obsługa reklamacji i zwrotów. To również proces magazynowania czy przechowywania danych cyfrowych.

Zakładając biznes e-commerce, warto już na wstępie przemyśleć, w jaki sposób zajmiesz się tymi elementami. Logistyka w tej branży charakteryzuje się stosunkowo niewielką wartością i rozmiarem przesyłek, nieregularnością, ale i dużą ilością zamówień w wiele miejsc docelowych. Być może pomocne będą usługi firm trzecich, specjalizujących się w obsłudze logistyki e-commerce.

Popularnymi rozwiązaniami są dropshipping, czyli pośrednictwo pomiędzy sprzedawcą a kupującym bez konieczności magazynowania, jak również fulfillment, czyli całkowity outsourcing logistyki na firmy zewnętrzne.

W kontakcie z klientami mogą pomóc takie narzędzia jak boty prowadzące rozmowy na podstawowym poziomie. Wiele firm umożliwia także klientom kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dobrze jednak udostępnić potencjalnym kupującym kontakt telefoniczny, mailowy oraz przez formularz kontaktowy na stronie.

Udostępnij artykuł swoim znajomym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Przeczytaj także...

Co nowego w Biznes Centrum – październik 2024

Ostatnie tygodnie były w Biznes Centrum niezwykle intensywne. Zakończyliśmy proces związany z wdrażaniem nowej oferty, a także poszerzyliśmy zakres naszych usług. Wszystko to sprawiło, że

Wirtualne biuro a VAT – najważniejsze informacje

Prowadzisz własny biznes? Zatem wiesz, że mobilność i elastyczność to Twoi sprzymierzeńcy. Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje rozwiązań, które pozwolą im na skuteczne zarządzanie firmą bez