Coworking – co to jest? Jak działa i ile kosztuje?

Coworking to w dosłownym tłumaczeniu „wspólna praca”. Pojęcie to odnosi się do wspólnego użytkowania przestrzeni biurowej przez osoby, które pracują w różnych zawodach i firmach, zazwyczaj nawet w ogóle ze sobą niepowiązanych. Każdy może działać na własny rachunek, a rozdzielenie kosztów najmu na większą liczbę osób pozwala zaoszczędzić. Nietrudno się domyślić zatem, że w coworkingu chodzi głównie o aspekty finansowe, ale znaczenie ma też socjalizacja. Dowiedz się więcej o tym, czym jest wynajem biurka i co to znaczy coworking w praktyce.

Coworking – czym jest?

Model pracy, w którym osoby wykonujące różne zawody, często niezwiązane ze sobą, dzielą wspólną przestrzeń biurową to coworking. Strefa tego typu jest miejscem, gdzie freelancerzy, przedsiębiorcy, pracownicy zdalni i specjaliści mogą wynająć biurko lub biuro na godziny, dni, tygodnie czy miesiące. Przestrzeń coworkingowa oferuje nie tylko biurka, ale także wszelkie niezbędne udogodnienia, takie jak szybki, stabilny Internet, drukarki i skanery, sale konferencyjne, strefy relaksu oraz aneksy kuchenne z ekspresem od kawy.

Sprawdź: Jak założyć wirtualne biuro

Przestrzenie coworkingowe znajdują się zazwyczaj w centralnych lokalizacjach miast, co ułatwia dostępność dla klientów i partnerów biznesowych. Dają też możliwość zarejestrowania firmy pod wirtualnym adresem, żeby oddzielić pracę od życia prywatnego bez konieczności wynajmowania drogiego biura stacjonarnego. 

Jak działa coworking?

Dzielenie przestrzeni coworkingowej można połączyć z elastycznym wynajmem wirtualnego biura w Warszawie. Jest to idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują stałego miejsca pracy, świadczą usługi zdalnie lub prowadzą jednoosobową działalność. Rezerwacji biurka można dokonać online lub bezpośrednio w wybranej lokalizacji coworkingowej.

Dowiedz się więcej: Jak działa wirtualne biuro w praktyce

Przestrzenie coworkingowe są zazwyczaj otwarte 24/7, co pozwala na pracę w dogodnych dla siebie godzinach. Oprócz wynajmu biurek wiele miejsc oferuje sale konferencyjne do spotkań biznesowych czy strefy relaksu – idealne do nawiązywania kontaktów zawodowych lub towarzyskich. Coworking jest okazją do pracy w nowoczesnym, wygodnym, dobrze wyposażonym miejscu oraz sposobem na socjalizację, której często brakuje freelancerom pracującym z domu.

Dla kogo coworking to najlepsza opcja?

Zamiast pracować w domu czy w stacjonarnym biurze, wielu przedsiębiorców wybiera coworking. Którzy pracownicy najlepiej odnajdą się w takiej łączonej przestrzeni? Zdecydowanie jest to miejsce, które upodobali sobie freelancerzy:

  • graficy komputerowi,
  • programiści,
  • copywriterzy, 
  • architekci, 
  • tłumacze,
  • telemarketerzy,
  • ankieterzy telefoniczni.

Obecnie do grupy tej zalicza się znacznie więcej specjalistów z różnych branż. Wynika to z faktu, że wiele prac można już wykonywać zdalnie – z domu lub właśnie z takiego miejsca jak biuro coworkingowe. Każdy, kto działa solo – na własny rachunek lub na zlecenie firm zewnętrznych – może wynająć na własne potrzeby biuro lub/i skorzystać z usług dodatkowych związanych z wynajmem biura wirtualnego.

Wady i zalety coworkingu

Podjęcie biznesowej decyzji o tym, czy coworking jest dobrym pomysłem, wymaga przeanalizowania zalet i wad tego rozwiązania. Zebraliśmy je poniżej, aby ułatwić Ci wybór najlepszego dla własnych potrzeb modelu biznesowego.

Strefa coworkingowa – zalety 

  • Wynajem biurka jest możliwy na krótki i na długi czas. Na tej podstawie wyceniana jest usługa, dlatego jest to opcja korzystna cenowo, będąca w zasięgu możliwości finansowych nawet mniejszych firm.
  • Coworking sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych i współpracy z innymi specjalistami. To miejsce wymiany doświadczeń, a według wielu użytkowników także przestrzeń pełna inspiracji.
  • Przestrzenie coworkingowe oferują wiele udogodnień, takich jak szybki internet, drukarki, sale konferencyjne, strefy relaksu i kuchnie. To kompleksowe rozwiązania, które odpowiadają na bieżące potrzeby firm.
  • Strefa coworkingowa znajduje się zazwyczaj w centrach miast, co ułatwia dostępność dla klientów i partnerów biznesowych. Daje też możliwość zarejestrowania firmy w wirtualnym biurze pod prestiżowym adresem.
  • Wspólne przestrzenie biurowe mogą zwiększyć motywację i efektywność pracy. Rozwiązują też wiele problemów, z którymi mierzą się osoby pracujące z domu, czyli kwestie samotności, wypalenia zawodowego, braku motywacji czy inspiracji.

Zobacz też: Jakie są zalety wirtualnego biura

Strefa coworkingowa – wady 

  • Mimo że cena wirtualnego biura w Warszawie jest niższa niż wynajem przestrzeni tradycyjnej, pozostaje nieco wyższa od kosztu pracy z domu. Dla wielu, zwłaszcza małych czy początkujących przedsiębiorców, może być zbyt wysoka.
  • Wspólne przestrzenie mogą ograniczać prywatność i możliwość prowadzenia poufnych rozmów. Na szczęście wiele miejsc oferuje prywatne gabinety lub stosuje systemy rozdzielające biurka i wygłuszające – dla większej swobody i komfortu.
  • W zależności od lokalizacji i liczby osób, przestrzenie coworkingowe mogą być głośne, co może utrudniać koncentrację. Dlatego ważne jest, aby korzystać z miejsc o wysokiej renomie, które mogą kosztować nieco więcej, ale gwarantują zdecydowanie lepsze warunki.
  • Wspólna strefa coworkingowa nie zawsze spełnia wszystkie indywidualne potrzeby przedsiębiorców. Konieczność rezerwacji z wyprzedzeniem sali na spotkanie czy dokupowania dodatkowych usług do posiadanego pakietu może czasem zakłócać swobodę pracy spontanicznej. 

Lubisz ciszę, spokój i anonimowość? Nie chcesz wychodzić z domu, aby pracować? Coworking może nie być dla Ciebie odpowiedni. Spróbuj wynająć biurko na pewien czas i korzystać z niego okazjonalnie. W ten sposób najlepiej ocenisz, czym jest coworking, co to znaczy pracować w ten sposób i czy taki system zwiększa Twoją efektywność. Możesz się pozytywnie zaskoczyć!

Ile kosztuje coworking?

Koszty wynajmu przestrzeni coworkingowej mogą się znacznie różnić w zależności od lokalizacji, oferowanych udogodnień oraz czasu wynajmu (im dłuższy, tym niższa cena w ujęciu miesięcznym). Wynajem biurka na miesiąc w dużych miastach może kosztować nawet 22–50 złotych miesięcznie, jednak zazwyczaj kwota ta jest pobierana z góry, np. za 6 czy 12 miesięcy. Dobrze mieć na uwadze, że wydatek ten można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Sprawdź również: Ile kosztuje wynajem wirtualnego biura i od czego zależy cena

Jednocześnie w wielu cennikach podawane są kwoty podstawowe. Oznacza to, że do nich należy doliczyć dodatkowe koszty, np. za wysyłanie wiadomości SMS z powiadomieniami o oczekujących na odbiór listach czy paczkach, czy za wynajem większej sali ze sprzętem multimedialnym na szkolenie. 

Wirtualne biuro a coworking?

Wirtualne biuro to usługa, która pozwala na korzystanie z adresu biznesowego bez fizycznego użytkowania biura. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które potrzebują profesjonalnego adresu do korespondencji i rejestracji działalności (na potrzeby własne, ZUS, US itd.), ale nie potrzebują stałej przestrzeni biurowej. Usługi wirtualnego biura mogą obejmować odbiór i przekazywanie poczty, obsługę telefoniczną oraz wynajem sal konferencyjnych na godziny.

Coworking natomiast oferuje fizyczną przestrzeń do pracy, w której można wynająć biurko, korzystać z dostępnych udogodnień i brać udział w wydarzeniach networkingowych. Dla wielu osób, szczególnie tych, które pracują zdalnie lub są freelancerami, model ten stanowi doskonałe połączenie elastyczności i dostępu do profesjonalnej przestrzeni biurowej.

Nie potrzebujesz biura w pełnym wymiarze godzin, a nie chcesz pracować z domu? Aby zachować równowagę między pracą, życiem prywatnym a finansami, rozważ wynajem biurka. Przestrzeń coworkingowa da Ci niezależność, swobodę i wygodę do działań. Nie tylko zawodowych. Wiele osób korzysta z udogodnień biura do nawiązywania kontaktów, prowadzenia spotkań biznesowych czy uczestniczenia w szkoleniach.

Udostępnij artykuł swoim znajomym
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przeczytaj także...
Jak założyć wirtualne biuro?

Prowadzenie wirtualnego biura dla wielu osób okazuje się bardzo korzystne. Można posługiwać się adresem firmy na wizytówkach i wśród klientów, a także zyskać miejsce do

Korespondencja biznesowa – o czym warto wiedzieć?

Umiejętność prowadzenia profesjonalnej korespondencji to podstawa sukcesu w budowaniu relacji oraz kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Korespondencja biznesowa obejmuje różne formy komunikacji, takie jak e-maile, tradycyjne