Plusy i minusy pracy hybrydowej – czy warto?

Dynamiczne zmiany na rynku spowodowały, że coraz więcej przedsiębiorstw stawia na hybrydowy model pracy. To rozwiązanie, które łączy w sobie home office z wizytami w biurze. Czyli mówiąc najprościej, pracownik przez kilka dni w tygodniu pracuje z domu, a przez pozostałą jego część wykonuje obowiązki w siedzibie firmy. Jakie są plusy i minusy pracy hybrydowej? Czy taka forma zatrudnienia ma szansę przyjąć się u nas na stałe? Sprawdziliśmy!

Na czym polega praca hybrydowa?

Pandemia Covid-19 spowodowała, że praca zdalna w ostatnich latach stała się niezwykle popularną i pożądaną formą zatrudnienia na polskim rynku. Zgodnie z definicją polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych całkowicie lub częściowo w domu pracownika bądź w innym miejscu ustalonym z przełożonym.

Po zakończeniu pandemii zarówno pracownicy, jak i pracodawcy oczekiwali, że praca zdalna pozostanie, ale nie w pełnym wymiarze godzin. W ten sposób wprowadzono hybrydowy model pracy, który dzisiaj z powodzeniem stosuje wiele przedsiębiorstw. Polega on na tym, że część osób w danym czasie pracuje w domu, a reszta w biurze, natomiast później następuje wymiana. O liczbie dni spędzonych w biurze decyduje pracodawca – istnieją firmy, w których pracownicy zjawiają się w jej siedzibie zaledwie kilka dni w miesiącu.

Sprawdź też: Plusy i minusy pracy hybrydowej – czy warto?

Hybrydowy system pracy – podstawowe modele

Praca hybrydowa jest mieszanym modelem pracy, w którym pracownicy część swoich zadań wykonują w domowym zaciszu, a pozostałą w siedzibie firmy. Obecnie wyróżnia się kilka hybrydowych modeli pracy, spośród których największą popularnością cieszą się następujące rozwiązania:

  • model At-will hybrid, który na pierwszym miejscu stawia samopoczucie pracowników i pozwala im samodzielnie decydować, w jaki sposób chcieliby najczęściej wykonywać powierzone obowiązki,
  • model Remote-first hybrid, w którym pracownicy pracują głównie zdalnie,
  • model Office-first hybrid, w którym zatrudnieni wykonują swoje zadania przede wszystkim stacjonarnie, a w trybie zdalnym pracują kilka dni w miesiącu,
  • model Fixed hybrid, który charakteryzuje się wyraźnie określonym podziałem na pracę w biurze i w domu.

Ponadto wyróżnia się jeszcze model Week-by-week oraz Split-week. W pierwszym z nich pracownikowi przydziela się konkretne tygodnie pracy w biurze, natomiast drugi zakłada pracę z domu z reguły 2-3 dni w tygodniu.

Zapoznaj się z tym: Dlaczego startupy coraz częściej wybierają wirtualne biura?

Jakie są najważniejsze zalety pracy hybrydowej?

Możliwość pracy w wymiarze częściowo zdalnym wiąże się z wieloma zaletami zarówno w przypadku pracowników, jak i pracodawców. Taka forma wykonywania obowiązków zawodowych pozwala przede wszystkim na optymalizację kosztów związanych z wynajmem przestrzeni. Hybrydowy model pracy sprzyja też obniżeniu wydatków ponoszonych w związku z utrzymaniem infrastruktury.

Dla pracowników praca hybrydowa oznacza natomiast mniej czasu spędzonego na dojazdach, a co za tym idzie, potencjalnie niższe koszty związane z wydatkami na komunikację miejską czy paliwo. To również większa elastyczność w planowaniu swojego czasu i możliwość dostosowania harmonogramu do codziennych potrzeb, co przekłada się na większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Dowiedz się więcej: Jak efektywnie zarządzać czasem w pracy zdalnej?

Z jakimi wadami wiąże się hybrydowy system pracy?

Praca w modelu hybrydowym niesie ze sobą wiele korzyści, jednak takie rozwiązanie nie jest też wolne od wad. Pracodawcy często obawiają się, że osoby realizujące obowiązki zawodowe z domu, nie będą wystarczająco przykładać się do powierzonych im zadań.

Co więcej, praca hybrydowa ze względu na mniejszą liczbę bezpośrednich kontaktów może wiązać się z trudnościami w stworzeniu sprawnego, zgranego zespołu. Niektórzy uważają też, że taki model pracy zwiększa ryzyko zaburzenia balansu między życiem zawodowym a prywatnym pracowników.

Praca hybrydowa – czy wiesz, jak ją zorganizować?

Hybrydowy system pracy to rozwiązanie, które pozwala uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami wynikającymi z permanentnego wykonywania obowiązków w trybie home office. By jednak praca hybrydowa przyniosła oczekiwane korzyści zarówno pracodawcy, jak i pracownikom, musi być dobrze zorganizowana.

Praca zdalna i wirtualne biuro mogą stanowić doskonałe narzędzie wspierające rozwój przedsiębiorstwa. Taka usługa pozwala na rejestrację firmy pod prestiżowym adresem i daje możliwość ograniczenia kosztów związanych z wynajmem tradycyjnej przestrzeni. Jednocześnie zapewnia dostęp do wielu przydatnych funkcji wspierających codzienną pracę takich jak np. skanowanie listów czy odbiór paczek.

Przeczytaj także: Jak działa wirtualne biuro

Udostępnij artykuł swoim znajomym
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przeczytaj także...