Biura typu open space od kilku lat cieszą się dużą popularnością. Doskonale sprawdzają się zarówno do pracy zespołowej, jak i indywidualnej. Duże, otwarte przestrzenie niewątpliwie mają wiele zalet, jednak ze względu na wysoki poziom hałasu w takim środowisku trudno zachować koncentrację. Jak zatem skupić się na pracy w miejscu, gdy dookoła panuje wszechobecny szum? Czy koncentracja i rozmowy współpracowników muszą się wykluczać? Sprawdziliśmy!
Open space – co to za rodzaj biura?
Pierwsze biura typu open space pojawiły się w urzędach pocztowych w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku. Otwarte przestrzenie ułatwiały pracownikom komunikację oraz sprzyjały sprawnej organizacji sortowania listów. Idea, w której zatrudnieni pracują przy biurkach w jednej przestrzeni, bardzo szybko się przyjęła i zaczęła być powielana przez architektów na całym świecie.
W Polsce biura open space pojawiły się dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Do ich popularności przyczyniły się przede wszystkim zachodnie firmy, które otwierały swoje oddziały w naszym kraju. Otwarte przestrzenie miały sprzyjać interakcji między ludźmi, a także zachęcać do komunikacji i kreatywnej współpracy.
Przeczytaj także: Wady i zalety pracy z biurkiem podnoszonym
Jak efektywnie pracować w open space i się nie rozpraszać?
Biura open space zadomowiły się u nas na dobre. Jednym z powszechniejszych problemów osób pracujących w tego typu przestrzeniach jest brak możliwości odpowiedniego skoncentrowania się na realizowanych zadaniach. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci, gdy masz kłopoty ze skupieniem się na wykonywanych projektach.
Zaplanuj godziny swojej pracy
Jeśli biurowy szum jest dla Ciebie uciążliwy i utrudnia Ci skoncentrowanie się na ważnych zadaniach, spróbuj dostosować godziny pracy do swojego rytmu dnia, uwzględniając preferencje współpracowników. Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. praca we wczesnych godzinach porannych, kiedy biuro jeszcze świeci pustkami. Właśnie wtedy możesz zaplanować obowiązki, które wymagają od Ciebie największego skupienia.
Nie przesadzaj z wielozadaniowością
Z licznych badań wynika, że potencjał ludzkiego umysłu jest w pełni wykorzystywany, kiedy pracuje nad jednym zadaniem. Dlatego nie bierz się za kilka czynności równocześnie, gdyż nie sprzyja to koncentracji. Zamiast tego skup się na jednym projekcie, a gdy skończysz, płynnie przejdź do następnego.
Przeczytaj także: Technika Pomodoro – jak skutecznie stosować ją w biurze?
Sięgnij po dobre słuchawki
Aby odciąć się od biurowego hałasu, możesz też sięgnąć po dobre słuchawki. Na rynku coraz częściej można znaleźć modele przeznaczone dla osób pracujących w biurach typu open space. Ich zaletą jest przede wszystkim funkcja aktywnej redukcji szumów, która pozwala skutecznie wyeliminować dźwięki o niskiej częstotliwości takie jak np. szum klimatyzacji.
Usuń wszystkie rozpraszacze
Jeśli chcesz pracować wydajniej i utrzymać koncentrację na wysokim poziomie, usuń ze swojego środowiska wszystkie rozpraszacze. Poza znalezieniem cichego miejsca do pracy zadbaj o wyłączenie powiadomień w telefonie lub komputerze. Dzięki temu dźwięk przychodzących wiadomości czy aktualizacji w mediach społecznościowych nie będzie Cię odrywać się od realizowanych zadań.
Sprawdź również: Coworking – co to jest? Jak działa i ile kosztuje?
Pamiętaj o robieniu przerw
Istotnym czynnikiem produktywnej pracy są także regularne przerwy. Pomagają one poprawić koncentrację, a także zmniejszają zmęczenie, co jest niezwykle istotne dla efektywnej realizacji zadań. Aby móc w pełni wykorzystywać potencjał umysłu, pozwól mu od czasu do czasu na krótki reset. W tym czasie możesz zrobić sobie kawę, chwilę się przejść lub porozmawiać z koleżanką lub kolegą pracującym obok.
Pomóż zespołowi pracować efektywniej – postaw na wirtualne biuro!
Nieocenionym wsparciem dla firm, które zdecydowały się na przestrzenie open space, może okazać się wirtualne biuro w Warszawie. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zwiększyć wizerunek przedsiębiorstwa i zredukować koszty operacyjne, ale także odciążyć pracowników od niektórych formalności. W zależności od wybranego pakietu w ramach wirtualnego adresu możliwa jest obsługa połączeń telefonicznych czy odbiór paczek. Dodatkowym udogodnieniem jest skanowanie listów i ich przekazywanie w formie elektronicznej, co daje pracownikom natychmiastowy dostęp do ważnych pism bez względu na lokalizację właściciela firmy.
Zobacz też: Jak działa wirtualne biuro