Wakacje składkowe ZUS – wszystko, co musisz wiedzieć!

Od początku listopada 2024 roku można składać wnioski o tzw. wakacje składkowe w ZUS. To propozycja dla mikroprzedsiębiorców wpisanych do CEIDG. Z uwagi na konstrukcję przepisów, wniosek należy złożyć do końca listopada, by móc skorzystać z ulgi jeszcze w bieżącym roku. Wyjaśniamy, jak to zrobić i czy naprawdę warto.

Chociaż z zapowiedzi rozliczania składek na zasadach obowiązujących przed tzw. polskim ładem zostało niewiele, to z pewnością wakacje składkowe mogą być przydatnym wsparciem dla każdej osoby, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wbrew pozorom wielkość pomocy nie jest jednak duża, ale zgodnie ze sprawdzonym powiedzeniem, lepszy rydz niż nic.

Dla kogo wakacje składkowe?

Z wakacji składkowych mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, a więc osoby, które zatrudniają maksymalnie 9 pracowników i których roczne obroty nie przekraczają 2 milionów euro. Co ważne, w tym przypadku mówimy wyłącznie o przedsiębiorcach indywidualnych, a więc wpisanych do CEIDG. Z tego wynika, że jest to pomoc niedostępna np. dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dowiedz się więcej: ile kosztuje wirtualne biuro w Warszawie?

Na tym lista warunków w zasadzie się kończy, chyba, że przedsiębiorca korzystał wcześniej z pomocy publicznej i w okresie poprzednich trzech lat uzyskał z tego tytułu wsparcie de minimis w kwocie przekraczającej 300 tys. euro. W zdecydowanej większości przypadków nie będzie to więc warunek, który zablokuje możliwość skorzystania z wakacji składkowych w ZUS.

Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe?

Wniosek o wakacje składkowe najprościej złożyć poprzez portal eZUS (dawniej PUE ZUS). Wniosek jest stosunkowo prosty do wypełnienia, a więcej trudności może sprawić jego odszukanie, bo platforma internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie należy do najprzyjemniejszych w obsłudze.

Wniosek o ulgę w składkach, to tak naprawdę składający się z kilku kroków formularz, w którym oprócz naszych danych potwierdzimy spełnienie kryteriów niezbędnych do uzyskania wsparcia. W tym przypadku oprócz rodzaju działalności chodzi m.in. o zadeklarowanie, że nie został przekroczony limit pomocy publicznej, o czym piszemy powyżej.

Logowanie się do platformy eZUS możliwe jest na kilka sposobów – oprócz popularnego wśród przedsiębiorców ePUAP-u, możemy skorzystać także ze skanowania kodu QR w aplikacji mObywatel, a także wykorzystać aplikację eDO wraz z nowym dowodem osobistym, wyposażonym w tzw. warstwę elektroniczną.

Ile można zaoszczędzić?

Dla wielu osób prowadzących firmę największym rozczarowaniem może okazać się kwota faktycznych oszczędności. W pierwszym odruchu wydaje się, że wakacje składkowe dotyczą wszystkich składek wpłacanych do ZUS, ale w praktyce dotyczy to tylko ubezpieczenia społecznego, chorobowego i wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Dowiedz się więcej: jak obniżyć koszty firmy poprzez wirtualne biuro?

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że uldze nie podlega składka zdrowotna, przekazywana przez ZUS do Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie możemy więc mówić o prawdziwych wakacjach od wszystkich składek.

O czym warto pamiętać?

Należy pamiętać, że z wakacji składkowych możemy skorzystać w jednym, dowolnie wybranym miesiącu w każdym roku kalendarzowym. W 2024 roku wchodzi więc w grę wyłącznie grudzień. Jeśli nie złożymy wniosku do końca listopada, to kolejna szansa będzie dopiero w grudniu, ale wtedy będziemy ubiegać się o wakacje składkowe za styczeń 2025 roku.

W praktyce możliwe jest więc otrzymanie wsparcia w dwóch następujących po sobie miesiącach – grudniu 2024 i styczniu 2025 roku. Wybór należy jednak do przedsiębiorcy, a z wakacji składkowych będzie można skorzystać także w innym miesiącu przyszłego roku.

Informację o udzieleniu wsparcia otrzymamy w odpowiedzi na złożony wniosek – za pośrednictwem platformy eZUS. Zgodnie z zapowiedziami, wnioski mają być rozpatrywane automatycznie, a zatem informację zwrotną powinniśmy otrzymać w ciągu maksymalnie kilku dni. Z uwagi na ograniczoną odporność systemów ZUS na wzmożony ruch, lepiej nie odkładać złożenia wniosku na ostatnią chwilę. Może się okazać, że w ostatnich dniach listopada, wniosek będzie złożyć trudniej, a decydujący wpływ ma data jego wysłania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy warto skorzystać z wakacji składkowych?

Chociaż wysokość wsparcia nie będzie zawrotna, to w większości przypadków powinna wynosić 1485,31 zł – 1600,32 zł, w zależności od tego, czy opłacamy dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W przypadku osób korzystających np. z ulgi na start, kwota ta będzie odpowiednio niższa. Warto podkreślić, że składki z których będziemy zwolnieni, opłaci za nas budżet państwa, a zatem wakacje składkowe nie będą mieć wpływu na wysokość naszej przyszłej emerytury. Biorąc pod uwagę wszystkie opisane okoliczności, zdecydowanie warto zainteresować się tematem wakacji składkowych jeszcze w 2024 roku.

Często zadawane pytania

Nie masz czasu, aby przeczytać cały artykuł? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pojawiają się w kontekście wakacji składkowych.

Czy aby skorzystać z wakacji składkowych trzeba zawiesić działalność gospodarczą?

Nie, warunkiem otrzymania pomocy w ramach wakacji składkowych jest prowadzenie czynnej działalności gospodarczej, wpisanej do CEIDG.

Czy wakacje składkowe obejmują też pracowników?

Nie. Wakacje składkowe dotyczą tylko przedsiębiorcy, a nie jego pracowników czy współpracowników.

Czy podczas wakacji składkowych trzeba płacić składkę na NFZ?

Tak. Wakacje składkowe dotyczą tylko części społecznej ubezpieczenia. Składka zdrowotna musi być wpłacona na dotychczasowych zasadach.

Czy z wakacji składkowych można skorzystać tylko raz?

Z wakacji składkowych można skorzystać jeden raz w każdym roku kalendarzowym – w dowolnie wybranym miesiącu.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o wakacje składkowe?

Wniosek o wakacje składkowe trzeba złożyć do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym chcemy być zwolnieni ze składek ZUS. W przypadku grudnia 2024 roku jest to więc 30 listopada 2024 roku.

Jak jeszcze można obniżyć koszty prowadzenia działalności?

Sprawdź ofertę naszego wirtualnego biura i dowiedz się, jak duże oszczędności może to przynieść Twojej firmie.

Udostępnij artykuł swoim znajomym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Przeczytaj także...