Zgoda na prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym — kiedy jest potrzebne?

Prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu jest dość powszechnym rozwiązaniem. Pozwala zaoszczędzić na kosztach wynajmu i codziennego transportu. W czterech kątach biznesy prowadzą freelancerzy, pracownicy B2B, posiadaczki salonów manicure czy gabinetów lekarskich. Sprawdź, kiedy potrzebujesz zgody na zarejestrowanie firmy w domu.

Popularną praktyką jest podawanie w formularzu CEIDG-1 adresu zamieszkania jako miejsca wykonywania działalności. Wiele osób nawet nie sprawdza, czy ma do tego prawo. W przypadku kontroli i braku odpowiednich dokumentów Twoja firma zostanie natychmiast wykreślona z rejestru. Lepiej nie ryzykuj i dopilnuj wszystkich formalności, zanim rozpoczniesz prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym.

Warunki i przepisy dotyczące prowadzenia działalności w lokalu mieszkalnym

Czy trzeba zgłaszać działalność gospodarczą w domu? Tak, a w wielu przypadkach należy uzyskać na nią stosowne pozwolenia. Warto zająć się tym kilka tygodni przed otworzeniem firmy. Musisz posiadać tytuł prawny do nieruchomości — może być to akt własności, współwłasności, umowa najmu, dzierżawy lub użyczenia.

Zobacz również: Prowadzenie działalności gospodarczej na własnej działce — co należy wiedzieć

Zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej w danym miejscu wydaje starostwo powiatowe. Należy zgłosić chęć zmiany sposobu użytkowania mieszkania lub konkretnego pomieszczenia, zwłaszcza kiedy wpływa ona na zmianę warunków bezpieczeństwa pożarowego, pracy, ochrony środowiska czy warunków higieniczno-sanitarnych w budynku. Wymóg dotyczy przede wszystkim lokali usługowych m.in. salonów fryzjerskich, salonów kosmetycznych czy restauracji.

Kiedy konieczna jest zgoda współwłaścicieli lub administratora budynku?

Prowadzenie działalności gospodarczej w domu jednorodzinnym wymaga najmniej formalności. Wystarczy otrzymać pozytywną decyzję starostwa i zarejestrować firmę pod swoim adresem. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy wynajmujesz mieszkanie. Zgodę na działalność musi wyrazić właściciel, a czasem także wspólnota mieszkaniowa.

Uzyskanie pozwolenia administracji nie powinno stanowić problemu, o ile nie planujesz ingerować w części wspólne budynku czy założyć hałaśliwego miejsca. Jeśli posiadasz mieszkanie własnościowe, wbrew powszechnemu mniemaniu wspólnota nie ma prawa zabronić Ci prowadzenia wybranej działalności. Musisz jednak liczyć się z późniejszym sprzeciwem sąsiadów.

Zobacz również: Czy można zarejestrować firmę w mieszkaniu komunalnym

Wiele osób dostaje możliwość bezpłatnego prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu partnera. Niestety, jeśli Wasz związek nie jest sformalizowany, urząd potraktuje Twoją oszczędność na kosztach najmu jako przychód firmy i naliczy podatek dochodowy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa u członka rodziny.

Możliwe ograniczenia i zakazy w prowadzeniu działalności w lokalu mieszkalnym

Czy można zarejestrować firmę w wynajmowanym mieszkaniu? Jedynie za zgodą właściciela. Nie wszyscy chcą pójść na rękę najemcy, zwłaszcza jeśli działalność wymaga przyjmowania klientów czy wprowadzania zmian w układzie mieszkania. 

Kiedy wynajmujący wykorzystuje lokal jako miejsce pracy, może rozliczać część opłat za czynsz, ogrzewanie i prąd jako koszty firmy. Czasem wymaga to zmiany dotychczasowego sposobu rozliczeń kwoty wynajmu.

Dowiedz się więcej: Firma w wynajmowanym mieszkaniu – czy to dobry pomysł

Zdarza się, że przedsiębiorca nie uzyska od starosty zgody na prowadzenie działalności gospodarczej w danym miejscu. Może to wynikać z niezgodności z planem zagospodarowania przestrzennego, zbyt małej odległości do szkół czy przedszkoli lub innych powodów. Zazwyczaj uzasadnienie zostaje podane w odpowiedzi.

Rozwiązania alternatywne dla prowadzenia działalności w lokalu mieszkalnym

Jeśli odmówiono Ci prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym, nie poddawaj się! Świetną alternatywą jest wirtualne biuro w Warszawie. Możesz zostać jego najemcą za kilkadziesiąt złotych miesięcznie, co stanowi kuszącą ofertę w porównaniu z kosztami tradycyjnego najmu. 

Zapoznaj się z tym: Siedziba firmy a miejsce prowadzenia działalności – co trzeba wiedzieć

Adres wirtualnego biura umieszczasz we wpisie do CEIDG jako adres do doręczeń, a listy są na bieżąco skanowane i wysyłane do Ciebie mailem. Rozwiązanie jest w pełni legalne i korzysta z niego coraz więcej osób, zwłaszcza prowadzących działalność mobilną.

Udostępnij artykuł swoim znajomym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Przeczytaj także...