Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie firmy z wykorzystaniem adresu biura wirtualnego. Taka forma rejestracji działalności niewątpliwie ma swoje zalety i jest korzystna m.in. dla osób rozkręcających biznes, małych firm czy pracowników zdalnych. Wirtualne biuro to usługa pozwalająca na rejestrację siedziby firmy przy użyciu adresu udostępnionego przez instytucję zewnętrzną. Innymi słowy: jest to rozwiązanie dające możliwość wykorzystania wyłącznie adresu biura – dla celów urzędowych bądź korespondencyjnych – bez konieczności fizycznego korzystania z lokalu.
Wirtualne biuro – dla kogo jest idealnym rozwiązaniem?
Jak to bywa w świecie biznesu, nie wszystkie rozwiązania są dla każdego. Biura wirtualne są legalne dla wszelkich rodzajów działalności. Jeśli jednak firma wymaga prowadzenia dużego zakładu produkcyjnego czy specjalistycznego gabinetu, może się okazać, że ze względu na wymogi prawne, siedzibę firmy należy zarejestrować tam, gdzie znajduje się zakład pracy. W lepszej sytuacji są freelancerzy i przedsiębiorcy kontaktujący się z klientem przez internet czy telefon albo dojeżdżający z biura do kontrahentów. Tym bardziej, jeśli prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. W przypadku JDG wirtualne biuro stwarza możliwość obniżenia kosztów, które przedsiębiorca poniósłby, wynajmując fizyczny lokal. Przedsiębiorca może zarejestrować siedzibę firmy w lokalizacji atrakcyjnej wizerunkowo. Nie ma bowiem żadnego problemu, żeby wynająć biuro wirtualne w Warszawie, a świadczyć usługi w innej miejscowości.
Freelancerzy a wirtualne biuro
Oczywiście outsourcing adresu firmy ma swoje zalety nie tylko dla JDG, ale również dla innych rodzajów biznesów, na przykład dla spółki z o.o. Wirtualne biuro to rozwiązanie często wybierane także przez freelancerów.
Dowiedz się więcej: Wirtualne biuro dla JDG (jednoosobowej działalności gospodarczej)
Chętnie decydują się na nie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w domu, ale z różnych powodów nie chcą rejestrować jej w miejscu zamieszkania – mieszkaniu własnościowym czy wynajmowanym lokalu, zarówno komunalnym, jak i prywatnym. Wirtualne biuro pozwala uniknąć problemów związanych m.in. z uzyskaniem zgody właściciela w wypadku najmu bądź wzrostu opłat za energię elektryczną.
Zawody, dla których wirtualne biuro to doskonałe rozwiązanie
Biuro wirtualne pozwala znacząco obniżyć koszty działalności w przypadku osób, które nie pracują z jednego miejsca i nie mają potrzeby, by wynajmować nieruchomość lub lokal pod biuro. Dotyczy to np. przedsiębiorców i pracowników świadczących usługi zdalnie, przez internet, telefon lub korespondencyjnie.
Sprawdź: Jak wybrać najlepsze wirtualne biuro dla swojej firmy
To dobre rozwiązanie m.in. dla przedstawicieli takich zawodów jak:
- przedstawiciel handlowy,
- grafik,
- programista,
- copywriter,
- księgowy,
- indywidualny marketer,
- adwokat.
Wirtualne biuro pozwala obniżyć koszty prowadzenia takiego biznesu i stanowi alternatywę dla drogiego wynajmu fizycznego biura. W dużych miastach, na przykład w Warszawie, ceny wirtualnych biur są naprawdę konkurencyjne, w przeciwieństwie do cen wynajmów powierzchni biurowych. Dzięki temu osoby prowadzące działalność mogą nie tylko ominąć sporo formalności i zyskać obsługę korespondencji, ale także wybrać korzystniejszą finansowo alternatywę.