Prowadzisz działalność gospodarczą. Bez względu na to, czy stawiasz pierwsze kroki, czy prowadzisz biznes od dłuższego czasu, może zaistnieć konieczność zmiany jego lokalizacji. A może po prostu chcesz zmienić adres firmy na bardziej prestiżowy i w ten sposób sprawić, aby Twoja marka stała się jeszcze bardziej wiarygodna dla klientów? Dowiedz się, jak w tym przypadku wyglądają formalności.
Zmiana adresu firmy – co warto wiedzieć?
Zastanawiasz się, jak zmienić adres firmy? Bardzo łatwo i nawet wychodzenia z domu. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy jedynie dokonać odpowiedniego wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To ten sam dokument, który składa się przy rejestracji firmy, więc z pewnością jest Ci dobrze znany.
Ale uwaga! Nieco inaczej wygląda sprawa, kiedy mowa o spółce cywilnej. W tym przypadku nie wystarczy tylko wpis do CEIDG dokonany przez wszystkich współwłaścicieli. Zmiana adresu firmy powinna zostać także odnotowana w umowie. Konieczna jest więc uchwała o zmianie adresu działalności spółki, przy czym jej zawarcie może wyglądać dwojako. Jeśli umowa była zawierana w formie aktu notarialnego, wówczas uchwałę należy podjąć w kancelarii notarialnej. Częściej jednak umowy zawiera się w zwykłej formie pisemnej, co oznacza, że przy zmianie adresu firmy nie jest wymagana pomoc notariusza.
Na tym jednak nie koniec. Gdzie zgłosić zmianę adresu firmy poza CEIDG? Gdy w grę wchodzi jednoosobowa działalność gospodarcza, poprzestajesz na Centralnej Ewidencji, a dane automatycznie są przekazywane do Urzędu Skarbowego i ZUS. Podpowiadamy, że o modyfikacji adresu warto też poinformować klientów oraz współpracowników, ponieważ zmianę należy odnotować np. przy fakturowaniu.
Kiedy jednak masz do czynienia ze spółką cywilną, zmiana lokalizacji firmy powinna być odnotowana w formularzu CEIDG każdego ze wspólników. Ponieważ modyfikacji ulega również umowa, konieczna jest aktualizacja danych spółki w rejestrze REGON.
Jak zmienić adres prowadzenia działalności gospodarczej?
Jak zmienić adres firmy w CEIDG w praktyce? Wystarczy dosłownie kilka kroków, więc z pewnością sobie z tym poradzisz. Tym bardziej że możesz to zrobić online, czyli o dogodnej porze i z każdego miejsca na świecie. Pamiętaj o tym, że każda zmiana informacji w CEIDG jest bezpłatna i możesz jej dokonać w ciągu 7 dni od momentu zaistnienia. Uprzedzamy jednak, że nie warto z tym zwlekać.
Do zmiany danych firmowych wykorzystuje się wniosek CEIDG-1, czyli ten sam, który wypełnia się przy rejestracji działalności. Aby zyskać do niego dostęp, wejdź na stronę biznes.gov.pl i na głównej stronie wybierz opcję „Zmień dane firmy w CEIDG”. Następnie zaloguj się w serwisie – najlepiej przez profil zaufany albo bankowość elektroniczną, ponieważ są to najłatwiejsze sposoby. Wybierz opcję „Zmień dane we wpisie” i zaznacz, że modyfikacja dotyczy adresu firmy. W kolejnym kroku, w odpowiedniej rubryce wpisz nową lokalizację działalności i podpisz wniosek za pomocą profilu zaufanego. Nie później niż w ciągu 24 godzin otrzymasz mailem informację o aktualizacji danych. Prawda, że proste?
Podpowiadamy, że wniosek CEIDG-1 ze zmianą adresu firmy możesz też złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy albo wysłać listem poleconym. Oba te rozwiązania są jednak mniej wygodne niż zmiana adresu firmy przez Internet, dlatego zachęcamy Cię do skorzystania z rozwiązania online.
Zmiana adresu firmy a wirtualne biuro – najważniejsze informacje
Wiesz już jak zmienić adres działalności gospodarczej, ale zastanawiasz się, co zrobić, aby był bardziej prestiżowy? Jeśli nie potrzebujesz fizycznego biura lub nie masz możliwości finansowych, by opłacać wynajem lokalu w renomowanej dzielnicy, skorzystaj z wirtualnego biura w Warszawie. To doskonała opcja dla osób pracujących zdalnie, które nie potrzebują fizycznej przestrzeni do wykonywania działalności, ale chcą, by siedziba firmy była prestiżowa i wzbudzała zaufanie.
Zastanawiasz się, czy jest to legalne? Oczywiście, że tak. W polskim prawie nie ma żadnego zapisu, który negowałby takie rozwiązanie. Mitem jest też, że urząd skarbowy może odmówić w takim przypadku nadania NIP-u czy rejestracji VAT. Pamiętaj, że oprócz dobrego adresu, którym możesz pochwalić się przed klientami i który możesz wpisać do CEIDG, wirtualne biuro daje szereg dodatkowych możliwości, jak chociażby codzienny odbiór korespondencji czy możliwość skorzystania z dodatkowych usług – na przykład księgowych.
A jak wyglądają kwestie podatkowe w przypadku wirtualnego biura? Bardzo klarownie. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych urząd skarbowy dla określonego podatnika jest ustalany w oparciu o adres zamieszkania. Podobnie wygląda sprawa przy podatku VAT. Skorzystanie z usługi wirtualnego biura w Warszawie przy stacjonowaniu i prowadzeniu jednoosobowej działalności np. w Zielonej Górze wcale nie oznacza zatem, że konieczny będzie kontakt z urzędem skarbowym w stolicy. Wszelkie sprawy skarbowe związane z działalnością można załatwić w miejscu zamieszkania. W przypadku spółki natomiast przy rozliczeniach podatkowych bierze się pod uwagę adres siedziby lub wykonywania działalności.
Chcesz, żeby Twoja działalność gospodarcza trafiła pod właściwy adres? Może więc warto skorzystać z wirtualnego biura. To świetny sposób, aby zaprezentować swoją firmę w dobrym świetle. Warszawska lokalizacja z pewnością zrobi wrażenie na klientach.